Warmińsko-Mazurska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Olsztynie

10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 9 I * tel. 89-5240188 * fax tel. 89-5240188 * e-mail: izbaolwet@izbaolwet.pl

Recepty na psychotropy – zmiana w zasadach wypisywania

Recepty na psychotropy- zmiana w zasadach wypisywania

Substancje psychotropowe są pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działają one na ośrodkowy układ nerwowy. Ich lista jest określana w wykazie substancji psychotropowych (zał. nr 2 do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Substancje psychotropowe są podzielone na grupy w zależności od stopnia ryzyka powstania uzależnienia w przypadku używania ich w celach innych niż medyczne oraz zakresu ich stosowania w celach medycznych (grupy I-P, II-P, III-P i IV-P )

Środki odurzające to każda substancja poch. naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy, określona w wykazie środków odurzających stanowiącym zał. nr 1 do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dzielone są na grupy w zależności od stopnia ryzyka powstania uzależnienia w przypadku używania ich w celach innych niż medyczne oraz zakresu ich stosowania w celach medycznych (grupy I-N, II-N, III-N i IV-N )

Powyższa listy związków są regularnie aktualizowana i uzupełniana o nowe substancje, które pojawiają się w obrocie. Związki z wykazu I-P (np. LSD) stosowane są wyłącznie przez jednostki prowadzące badania naukowe, co oznacza, iż są całkowicie wyłączone z obrotu farmaceutycznego.

Preparaty zawierające środki odurzające grup I-N, II-N i III-N lub substancje psychotropowe grup II-P, III-P i IV-P, które zostały dopuszczone do obrotu jako produkty lecznicze, może posiadać, w celach medycznych oraz do badań klinicznych, po uzyskaniu zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, zakład opieki zdrowotnej niemający apteki szpitalnej, zakład leczniczy dla zwierząt oraz lekarz, lekarz dentysta lub lekarz weterynarii, prowadzący praktykę lekarską, a także inny podmiot, którego działalność wymaga posiadania i stosowania tych preparatów.

Zasady wypisywania leków psychotropowych:

Zgodnie z art. 28 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii obrót detaliczny substancjami psychotropowymi prowadzą wyłącznie apteki ogólnodostępne, szpitalne i zakładowe. Podstawą do wydania leku jest wówczas specjalnie oznakowana recepta. Ministerialne rozporządzenie w sprawie recept lekarskich wskazuje, że są to druki różowe oznaczone symbolem Rpw wydawane bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub wskazany przez niego podmiot, i numerowane według zasad określonych w przepisach. Druki tych recept zaliczane są do druków ścisłego zarachowania, a ich wypisanie należy niezwłocznie odnotować w dokumentacji medycznej chorego. Należy bezwzględnie wystawiać je z kopią, która pozostaje u lekarza wypisującego receptę.

Preparaty zawierające środki odurzające grupy II-N lub substancje psychotropowe grup III-P i IV-P mogą być wydawane z apteki na podstawie recept innych niż te w kolorze różowym, to jest na normalnym druku recepty weterynaryjnej, a preparaty zawierające środki odurzające grupy III-N mogą być wydawane z apteki bez recepty.

Prawidłowo wypisana recepta na leki psychotropowe różni się zasadniczo od tej, wystawionej na pozostałe preparaty.

Zasady poprawnego wystawiania recepty na substancje z grup II-N, III-P i IV-P:

1. Obowiązuje zasada jedna recepta – jeden lek.

Preparaty psychotropowe należy wypisać osobno na oddzielnych drukach.

2. Obowiązkowo zamieszcza się szczegółowy schemat dawkowania (nie musi być ono wyrażone słownie)

3. Należy słownie określić łączną ilość substancji czynnej (zawartej w przypisanym leku), jaka ma zostać wydana z apteki.

4. Można użyć druku Rpw, ale dopuszczoną i najczęściej stosowaną praktyką jest wykorzystanie zwykłego druku recepty weterynaryjnej.

Zasady poprawnego wystawiania recepty na substancje z grup I-N, II-P

1. Powinny być przepisane w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania chorego na 30-dniową kurację. Należy zwracać szczególną uwagę na ewentualne przekroczenie dawki maksymalnej dobowej substancji. W tym przypadku trzeba uwzględnić właściwe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (dotyczy także leków recepturowych).

Lek w przekroczonej dawce maksymalnej dobowej można wydać z apteki na receptę odpowiednio oznaczoną przez lekarza (w praktyce: należy postawić na recepcie wykrzyknik i parafować go pieczęcią i podpisem).

2. Termin realizacji recepty wynosi 14 dni od daty wystawienia’

3. Zasady samego wypisywania są te same jak dla pozostałych grup z dodatkowym obowiązkiem zamieszczenia na recepcie słownie pełnej nazwy chemicznej substancji czynnej.

 W zakładce do pobrania znajdą Państwo wykaz substancji w wymienianych grupach, zgodnie z zapisami ustawy.

Comments are closed.